"Każdy Twój wyrok przyjmę twardy, przed mocą Twoją się ukorzę. Ale chroń mnie Panie od pogardy, od nienawiści strzeż mnie Boże". (N. Tanenbaum)

sobota, 9 czerwca 2018

O "Perełkach" Sławomira Ciesielskiego w "Literackim romansie"

Rzecz prawie doskonała (bo doskonałe nie są z tego świata) Bożeny Ciesielskiej o poezji subtelnej, czyli o "Perełkach" Sławomira Ciesielskiego. Kto nie sięgnie do tej wydawniczej perełki o perełkach..., straci sporo!



A tu ze wstępu, które nawet wstępem nie jest, ba... preludium:

"Tomik „Perełki (o miłości pająka do perły)” Sławomira Ciesielskiego został wydany w 2008 r. Autor we wstępie napisał: „Perełka (z arabskiego) krótki, błyskotliwy utwór literacki”. Publikacja „Literacki romans” ukazuje się po 10 latach od wydania „Perełek”.
Hasło: perła ma w literaturze różnych krajów, w mitologii, folklorze, ludowej medycynie, w przekazach ustnych, symbolice Wschodu, religiach czy w „Koranie” różnorodne odniesienia. Wyraz: perełka może także mieć różne znaczenia. Jest użyty w zwrotach „być perełką” czy wyrażeniach „mała perła”, „naturalna perła”, „sztuczna perła” czy „pierścionek z perełką”. Oprócz symbolicznej wymowy perła ma wartość materialną. Wiele znaczy w przenośni, jak i dosłownie jako cenna rzecz materialna. W tytule S. Ciesielskiego oznacza krótki utwór literacki. Po lekturze „Perełek” można dojść do wniosku, że mowa o erotykach. Zwrot do „ty” lirycznego jednoznacznie wskazuje na kobietę. Ona jest bohaterką tekstów. Do niej zwraca się osoba mówiąca. Utwory z tomiku „Perełki” mają kształt monologu skierowanego do kochanej osoby. Najważniejsze jest jednak w tych wypowiedziach „ja” liryczne.
W twórczości wielu znanych polskich poetów i pisarzy można znaleźć strofy o podobnej wymowie, czyli erotyki. I nie chodzi o porównywanie czy porównanie - choć może też - ale o ich poznanie. Jeden z mało znanych w literaturze zbiorków o tematyce miłosnej - a warto o nim wspomnieć - jest przypisywany Nahapetowi Kuczakowi. Tomik ma tytuł „Jabłuszka i karmelki oto są dary kochanków” (przekład Antoni Jakubowicz, Lublin 1990).
W „Literackim romansie” spotkały się – o ile tak można nazwać - dwie wartości poznawcze: intymność, czyli poufność, zażyłość, sekret i uniwersalizm, czyli powszechność. Wiersze poety S. Ciesielskiego są ponadczasowe, dotyczą zjawiska ogólnego, jakim jest miłość, która jest zawsze taka sama, choć w różnorodnych odmianach... Moje rozważania są przetransponowane przez własne uczucia, wrażliwość i intymność. Każdy po przeczytaniu utworów – że miłość jest taka sama, zinterpretuje je indywidualnie, osobiście, niepowtarzalnie, zaskakująco, czasem nawet dla siebie samego…
Oprócz wartości poznawczej utwory z tomiku „Perełki” wraz z komentarzami mogą dostarczyć emocji i wrażeń, skłonić do refleksji czy zastanowienia się. Mogą też nie pobudzić do żadnych myśli i rozważań, co nie znaczy, że pisanie było nadaremne. Przynajmniej pozostaną słowa…"
Bożena Ciesielska

Brak komentarzy: