"Każdy Twój wyrok przyjmę twardy, przed mocą Twoją się ukorzę. Ale chroń mnie Panie od pogardy, od nienawiści strzeż mnie Boże". (N. Tanenbaum)

poniedziałek, 29 lipca 2019

DOBRZYŃSKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE UCZCIŁO PONOWNIE ŻOŁNIERZA NIEZŁOMNEGO DOBREJ ZIEMI

     W dniu 24 lipca 2019 r. w Oborach członkowie i sympatycy Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego w Rypinie uczcili raz jeszcze pamięć Żołnierza Niezłomnego Ziemi Dobrzyńskiej, por. Teofila Jurkiewicza - żołnierza Armii Krajowej, Tajnego Związku Krwawej Ręki i innych ugrupowań poakowskich na Ziemi Dobrzyńskiej, a  potem w rejonie Wałbrzycha, więzionego w katowniach UB w Rypinie przy ul. Kościelnej i Brodnicy (w więzieniu urządzonym przez NKWD w klasztorze franciszkańskim przy ul. Sądowej), od 1946 r. przymusowego emigranta do Francji pod zmienionym nazwiskiem (wł. Ludomir Brzuskiewicz). 
       Tam, pracując w kopalni węgla w L'Hopital, zajmował się ekshumacją żołnierzy Brygady gen. S. Maczka i urządzaniem ich cmentarzy w  Lagarde, Dieuze i Saarbourgu. Aktywnie pracował w wielu organizacjach polonijnych, w tym francuskiej Akcji Katolickiej. Był rzecznikiem Wspólnoty Polsko-Francuskiej. Do Polski przybył po raz pierwszy dopiero w 1989 r., a potem pomagał Akademii Medycznej w Gdańsku, organizował staże dla młodych lekarzy we Francji itp. Był uznanym kolatorem klasztoru i kościoła oborskiego. Był naszym Przyjacielem, często i wielokrotnie gościł w naszym domu w Rypinie, odbywał spotkania z młodzieżą w Rypinie.

Walne Zgromadzenie DTN, Obory 24 VII 2019 r. prowadził prezes Towarzystwa, 
prof. Mirosław Krajewski (zdj. BC).

     Okazją do oborskiego spotkania była dziesiąta rocznica Jego śmierci w szpitalu Saint-Avold w dniu 24 lipca 2009 r. Najpierw w przyklasztornej herbaciarni odbyły się promocje: dwunastego już tomu "Rocznika Dobrzyńskiego", a przede wszystkim drugiej biografii Teofila Jurkiewicza, autorstwa dr Iwony Zielińskiej, który od 2007 r. był Honorowym Członkiem Towarzystwa. W spotkaniu wzięło udział co najmniej 80 osób, w tym m. in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, także Honorowy Członek DTN i jego wiceprezes, Jan Krzysztof Ardanowski, trzech duchownych na czele z ks. prałatem Tadeuszem Zabornym z Rypina - Honorowym Członkiem DTN, wicewojewoda J. Ramlau.

Głos dwukrotnie (raz na Walnym Zgromadzeniu, drugi raz w kościele) zabrał 
Minister J. K. Ardanowski (zdj. profil JKA na FB).

Autorka naukowej biografii T. Jurkiewicza, dr Iwona Zielińska 
(zdj. BC).
Rozłożona okładka książki o Niezłomnym Dobrej Ziemi.

      Autorka biografii w niezwykle ujmujący sposób przypomniała najważniejsze momenty z bogatego, pełnego heroizmu życia przybranego Antenata. Był czas (choć ograniczony) na dedykacje dla osób, które weszły w posiadanie tej wyjątkowej pozycji książkowej.

Sala Walnego Zgromadzenia DTN, 
od prawej - E. V. i Z. Rogowscy z Rypina (zdj. z profilu JKA na FB).

Uczestnicy zgromadzenia w przyklasztornej herbaciarni, od prawej: 
dr A. Graczkowski, prezes R. Bartoszewski, W. i S. Ciesielscy... (zdj. BC).
*

Synowie Teofila (od prawej): Christian i Denis z Francji 
przy grobie Ojca w Oborach (zdj. TJ).

          W drugiej części spotkania złożono hołd Żołnierzowi Niezłomnemu przy grobie rodzinnym na oborskiej Kalwarii, tuż obok Kaplicy Ukrzyżowania z 1638 r. Po "Il Silentium", salwach żołnierskich i "Pierwszej Brygadzie", ks. prałat Tadeusz Zaborny poprowadził modlitwę za zmarłego śp. Teofila i Jego żonę, Sophię. Następnie żołnierze Wojska Polskiego, pułkownicy-członkowie DTN Ryszard Chodynicki i Edmund Kopaczewski wraz z przedstawicielem komandosów francuskiej Marynarki Wojennej, majorem Denisem Jurkiewiczem (synem Niezłomnego) oddali honory wojskowe. Potem na grobie  rodzinnym, przyozdobionym w proporczyki narodowe Francji i Polski, złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze. Zaśpiewano chóralnie ulubioną pieśń Teofila pt. "Rozszumiały się wierzby płaczące".

Przed grobem (od lewej): dr Iwona Zielińska, minister Jan K. Ardanowski, 
prof. Mirosław Krajewski i Sławomir Malinowski - przewodniczący RM Rypina (zdj. WP).


Skupienie przed  grobowcem (zdj. WP).
Warta honorowa Wojska Polskiego i Marine française (zdj. IW).


Modlitwa za pokój duszy Teofila  i Sophii z d. Jędrysiak (zdj. IW).

Na cmentarzu oraz u jego podnóża 
(bowiem nie wszyscy ze względu na stan zdrowia mogli tam się dostać) 
zebrało się blisko 80 osób, w tym Rodzina śp. Teofila (zdj. BC).

Wymowne zdjęcie przed kaplicą wzniesioną na szczycie
kamiennych schodów z lat 60. XIX stulecia (zdj. TJ).

        W trzeciej części uczestnicy tych rocznicowych, ale jakże patriotycznych uroczystości, przeszli do kościoła klasztornego pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej Bolesnej (Oborskiej), Patronki i Królowej Ziemi Dobrzyńskiej na Mszę Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. prałata  Jego Świątobliwości Tadeusza Zabornego z Rypina oraz karmelity o. Jana Gruzy, ks. proboszcza Zbigniewa Kluby (proboszcza z Krajkowa, rodaka z pobliskiego Chrostkowa) i ks. rezydenta kan. Jerzego Drozdowskiego. 
        Na koniec uczestnicy Mszy Św. zaśpiewali jeszcze inną pieśń partyzancką, często nuconą przez Teofila, pt. "O mój,rozmarynie".

Przed ołtarzem, na tle narodowej flagi, ustawiono portret Niezłomnego Dobrej Ziemi
spod paryskiego Łuku Triumfalnego oraz Jego nową biografię (zdj. IW).

Synowie Teofila przed oborskim ołtarzem głównym 
z XV-wieczną łaskami wsławioną Figurą Matki Bożej Bolesnej,
 przed którą wielokrotnie modlił się Ich Ojciec (zdj. TJ).

Celebra Mszy Św. rocznicowej u stóp Matki Bożej Bolesnej  (zdj. IW).

Podziękowania organizatora uroczystości 
dla wszystkich obecnych (zdj. IW).

       Po Mszy Św. nie było końca rozmów, wspólnych zdjęć, wymiany wrażeń... 
*
    Dziś (29 lipca 2019 r.) Rodzina śp. Teofila udała się w  drogę powrotną do Alzacji i Lotaryngii, na pożegnanie raz jeszcze powtarzając: "Nie spodziewaliśmy się takiego hołdu dla naszego Taty". My zaś odpowiadamy: "Teofil swoim życiem zasłużył sobie na to najzupełniej!".

       Za Horacym powtórzmy więc: Non omnis moriar!


https://rypin-cry.pl/artykul/zaspiewali-mu-pierwsza/729404

Brak komentarzy: