"Każdy Twój wyrok przyjmę twardy, przed mocą Twoją się ukorzę. Ale chroń mnie Panie od pogardy, od nienawiści strzeż mnie Boże". (N. Tanenbaum)

niedziela, 14 marca 2021

BEDEKER (czyli przewodnik) PO SKĘPEM I OKOLICY

        

    


        Do rąk Czytelników trafiła 235. z kolei, wyjątkowo niecodzienna o ogromnych walorach poznawczych, publikacja dobrzyńskiego Wydawnictwa VERBUM pt. Bedeker skępski (format B-5, stron 243, zdjęcie kolorowe). To kolejna książka niezwykle sumiennej Autorki, Promotorki dziejów Skępego i okolic, Pani Bożeny Ciesielskiej. Powiedzieć o tej książce, że jest to całościowy przewodnik po Skępem i okolicy, to tak jakby nic o niej nie powiedzieć. To fantastyczne, napisane z ogromnym kunsztem kompendium wiedzy o miejscowości, jej historii, ciekawostkach, atrakcjach, a przede wszystkich o ludziach, jako że ci "dają blask krajowi, z którego pochodzą (J. Słowacki). Poza subtelnym wstępem, jest w tym przewodniku 77 (sic! - szczęśliwych) działów, ożywionych 120. (prawie w całości autorskimi) zdjęciami. Okładkę uskrzydla ilustracja skępskiej malarki Jolanty Zaniewskiej.

      Książka "Bedeker skępski" wpisuje się do katalogu wielu prac o Skępem, w tym poprzedniej książki Autorki z 2016 pt. "Skępe w opisie i fotografii", wznowionej w 2020 r., a której czytelnicy wciąż pilnie poszukują.
         Podobnie jak poprzednia także skępski bedeker najpewniej znajdzie wielu miłośników tej średniowiecznej miejscowości, która w tym roku obchodzić powinna 566. rocznicę lokacji miejskiej oraz 525. rocznicę sprowadzenia z Poznania przez Zofię Kościelecką łaskami wsławionej Figury Matki Boskiej Skępskiej, Matki Bożej Brzemiennej, Pani i Królowej Ziemi Dobrzyńskiej, Mazowsza i Kujaw. (A i o 25-leciu restytucji praw miejskich warto już myśleć!).
         W książce znajdziemy kilkaset znakomitych nazwisk, w tym poetów i pisarzy: Gustawa Zielińskiego, Henryka Czarneckiego, ks. Jana Twardowskiego, prof. Jerzego Pietrkiewicza i Sławomira Ciesielskiego - prywatnie (oczywiście) męża Autorki, z empatią wspierającego Jej wszelkie działania, notabene nie tylko pisarskie. Ten ostatni upomina nas, abyśmy wchodząc "po tęczy przed otwartą piotrową bramę", zatrzymali się na chwilę i nie zapomnieli o dolinach.
         Najpewniej warto i trzeba...
      Niebawem książka trafi do zasobów Biblioteki Narodowej i wejdzie tym samym do obiegu bibliograficznego w RP.
        Autorce bardzo serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaufanie.

Ps. Książka - jak widzimy - wzbudziła duże zainteresowanie, skoro w ciągu kilkudziesięciu godzin jej krótkie omówienie na FB/Księgarnia Dobrzyńska (https://www.facebook.com/groups/ksiegarniadobrzynskaverbum) obejrzało ponad 2 tys. osób.
        



Okładka poprzedniej książki Autorki z 2016 r., wznowionej w 2020 r.

                                    A tu Figura M.B. Skępskiej, Matki Bożej Brzemiennej
                                                            (zdj. o. D. Godzik).



Rozłożona okładka naszej książki z 2017 r.




2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Czy gdzieś można nabyć tę książkę, albo poprzednią autorki? Moja teściowa pochodzi z tych okolic i chętnie bym jej taką perełkę sprezentowała :)

Mirosław Krajewski pisze...

wydawnictwoverbum.pl